Deklaracja well-being - jak można ją potwierdzić?

Potwierdzanie deklaracji well-being na przykładzie surowca Myramaze Essence.

12/13/20223 min read

Deklaracje well-being

Deklaracje odnoszące się do pozytywnych emocji i dobrego samopoczucia podczas stosowania kosmetyków, to rosnący w siłę trend. Z jednej strony to bardzo ciekawe zagadnienie, ponieważ udowodnienie takich twierdzeń wymaga kreatywnego podejścia i nowych technik badawczych. Z drugiej jednak, otwiera ona pole do nadużyć - wprowadzania w błąd konsumentów oraz nadmiernego przekładania właściwości przypisanych do surowca, na produkt gotowy. Na przykładzie badań dla konkretnego surowca, pokażę, jak próbuje się do zagadnienia well-being podchodzić. 

Myramaze Essence

Surowiec Myramaze Essence od Rahn AG (INCI: Caprylic/Capric Triglyceride, Myrothamnus Flabellifolia Leaf/Stem Extract) to składnik zapachowy, który ma redukować stres. Zapach surowca jest opisywany jako drzewny, balsamiczny, cytrusowy.

Badanie przedstawiono w publikacji dostępnej tutaj.

Metodyka

W badaniu wzięło udział 25 kobiet między 18 a 50 rokiem życia. Każda z nich otrzymała zarówno produkt z badanym składnikiem, jak i produkt placebo, ale każdą z próbek innego dnia. Badana substancja była zawarta w produkcie gotowym - kremie. Placebo było kremem o takim samym profilu lepkości, dozowania i składu. Do obu produktów dodano zapach wanilii,, zakładając że nieodłączny zapach składnika aktywnego może być postrzegany tylko podświadomie. Badanie opierało się na testowaniu produktów w dwóch blokach: indukcji stresu oraz testowania badanej substancji zapachowej.

Przebieg badania

Na pierwszym etapie przez 2,5 minuty pokazywano kobietom obrazki, które wywołują negatywne emocje i duże pobudzenie emocjonalne. Następnie za pomocą EEG badano aktywność mózgu. Na koniec pobierano próbkę śliny, aby zbadać poziom kortyzolu oraz alfa-amylazy. Na drugim etapie na policzki kobiety nakładano produkt z badaną substancją lub placebo, a następnie proszono o zamknięcie oczu na 1 minutę. W kolejnych etapach zbadano aktywność mózu i zebrano próbki śliny. Przed i po aplikacji produktu wypelniano kwestonariusz dotyczący pozytywnych i negatywnych skojarzeń.

Wyniki

Aktywność mózgu - Fale alfa, analizowane podczas badania EEG, związane są z koordynacja umysłową, spokojem i stanem uczenia się mózgu. Zwiększenie aktywności mózgu w tym zakresie związane jest z odczuwaniem spokoju i relaksu. Badania wykazały zwiększoną aktywność w zakresie fal alfa po aplikacji produktu z substancją badaną, niż po aplikacji produktu z placebo.

Poziom biomarkerów w ślinie - Kortyzol i alfa-amylaza to hormony, których stężenie we krwi związane jest z rekacją organizmu na sytuację stresową. Ich stężenia w ślinie sa proporcjonalne, a taki pomiar mniej inwazyjny. Zaobserwowano, że stężenie kortyzolu w ślinie jest znacząco mniejsze po aplikacji produktu z badaną substancją, niż po użyciu produktu z placebo. Takich obserwacji nie poczyniono dla alfa-amylazy.

Kwestionariusz - Psychologiczny efekt oddziaływania zapachu może być określony ilościowo za pomocą kwestionariusza, który mierzy pozytywne (PA) i negatywne (NA) emocje. Wysokie PA związane jest z aktywnością i entuzjazmem, a niskie - smutkiem i letargiem. Wysokie NA oznacza niepokój i zmartwienie, a niskie - spokój i wyciszenie. Tutaj zaobserwowano, że znaczaco wzrósł wskaźnik PA po aplikacji produktu ze składnikiem badanym, w odniesieniu do produktu z placebo. Nie zanotowano znaczących zmian we wskaźniku NA przy porównywaniu obu produktów.

Wnioski

W badaniu potwierdzono, że badana substancja zapachowa: wpływa na odczuwanie pozytywnych emocji, redukuje wydzielanie hormonu stresu, zwiększa aktywność mózgu w zakresie fal alfa.

Wiemy, że odczuwanie zapachów jest połączone z odczuwaniem emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Użycie badanego składnika zapachowego może pozywtynie wpływać na well-being konsumenta. 

Oczywiście, że badanie to nie było idealne i ma swoje ograniczenia, m.in. reakcja na obrazki a stres w prawdziwym życiu to jednak dwie różne bajki., Podobnie należy pamiętać, że obserwacje mogą być inne, jeśli składnik byłby użyty w produkcie spłukiwanym (szybsze zmycie i ulotność zapachu w obecności gorącej wody).

Co dalej z deklaracjami well-being?

Jakim niestandardowym podejściem zmuszeni są działać badacze, przy projektowaniu badań potwierdzających deklaracje well-being! Jednak pomiar np. wilgotności skóry czy wielkości zmarszczek jest znacznie prostszy metodologicznie i bardziej obiektywny. Ale nie jest tak efektowny w opisie, prawda? Trend well-being jest coraz popularniejszy, więc kreatywność deklaracji będzie coraz większa. Pamiętajcie jednak, że to często trudnomierzalne, subiektywne odczucia.

Sprawdź ten wpis również na