NIE SPŁUKUJ CHUSTECZEK NAWILŻANYCH W TOALECIE!

Dlaczego nie powinno się wyrzucać mokrych chusteczek do toalety.

2/1/20203 min read

a pink and yellow bag of food on a blue surface
a pink and yellow bag of food on a blue surface

Większość z nas używa chusteczek nawilżanych, jeśli nie tych do oczyszczania twarzy lub do higieny intymnej (nawilżany papier toaletowy też należy do tej kategorii), to pewnie tych dla niemowląt i dzieci lub po prostu do czyszczenia powierzchni w domu (np. wycierania kurzu). Niestety wiele z wykorzystanych chusteczek trafia zamiast do śmietnika – do toalety, po czym zostaje spłukana. Mogą one zatykać instalację kanalizacyjną (polecam wpisać „fatberg” w wyszukiwarkę zdjęć) i stanowią zanieczyszczenie środowiska. 98% odpadów, które są spłukiwane w toalecie, nie powinny być w ten sposób wyrzucane! Dane z 2016 roku z dwóch dzielnic Nowego Jorku (Bronxu i Manhattanu) mówią, że wśród odpadów, które pochodzą z sieci kanalizacyjnej, 34% to nie-spłukiwalny papier, 38% - nie-spłukiwalne chusteczki dla dzieci, 7% - produkty higieny osobistej (tampony, podpaski), 19% - chusteczki do oczyszczania powierzchni w domu, a tylko 2% - chusteczki, które można spłukiwać.

Chusteczki nawilżane to włókniny, do produkcji których stosuje się poliestry, polietylen, polipropylen, ale również bawełnę, wiskozę, polilaktyd, włókna bambusowe, Lyocell (Tencel). Jednak nawet fakt, że chusteczki wykonane są z materiałów ekologicznych czy biodegradowalnych, nie jest jednoznaczny z tym, że można je spłukiwać w toalecie. Spłukiwalna chusteczka nie powinna unosić się na powierzchni wody, ale szybko zanurzyć się na dnie muszli toalety, powinna być łatwo zmywana przez wodę, wówczas rozpadać się (musi więc być na tyle mocna, by wytrzymać używanie, ale na tyle mało wytrzymała, by dezintegrować się podczas spłukiwania) i nie uszkadzać systemu kanalizacyjnego. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Artykułów Jednorazowych i Włóknin EDANA w swoich wytycznych wskazuje 3 cechy, które muszą spełniać produkty, które można spłukiwać w toalecie (oraz podaje metody, w jaki sposób je potwierdzać):

- nie zaśmiecają toalety i rur drenażowych, jeśli przestrzegane są instrukcje użytkowania,

- przechodzą przez system odprowadzania ścieków, są kompatybilne z system oczyszczania ścieków, nie powodują blokowania i zatykania systemu kanalizacji,

- są nierozpoznawalne w ściekach z oczyszczalni ścieków i przefermentowanym osadzie ściekowym z oczyszczalni ścieków stosowanych do gleby.

W przypadku kosmetycznych chusteczek nawilżanych podawane są dwie dodatkowe rekomendacje:

- tylko chusteczki zaprojektowane do używania w łazience (m.in. antybakteryjne, do demakijażu) powinny być rozważane, jako możliwe do spłukiwania w toalecie,

- chusteczki dla dzieci nie powinny być oznaczane jako „spłukiwalne”, nawet jeśli spełniają kryteria EDANA, aby uniknąć dezorientacji u rodziców.

Z jakich materiałów można więc wyprodukować chusteczki, które można by spłukiwać w toalecie? Są to pulpa drzewna, bawełna, wiskoza i lyocell o krótkich włóknach. Komercyjnie dostępnymi materiałami są Viloft i Danufil, które są połączeniem pulpy drzewnej i wiskozy, Veocel (lyocell). Nie szukajcie jednak tych nazw na opakowaniach chusteczek, których używacie – producenci praktycznie nigdy nie podają z jakiego materiału wykonana jest chusteczka, a tylko skład roztworu, którym jest nasączona. Ale zwróćcie uwagę na oznaczenie, które znajduje się na opakowaniu, a mianowicie na „ludzika wyrzucającego papier do śmietnika” lub symbol niespłukiwania w toalecie.

Chusteczek, które można spłukiwać jest naprawdę niewiele, np. chusteczki Tami:

Duży nacisk kładzie się obecnie na ekologiczność i naturalność chusteczek nawilżanych, jednak najczęściej odnosi się to tylko do roztworu nasączającego, a nie do włókniny, z której chusteczki są wykonane. Pamiętajmy o tym, by NIE WYRZUCAĆ NAWILŻANYCH CHUSTECZEK DO TOALETY!