JAK STARZEJĄ SIĘ USTA?

Starzenie się ust i jak mu zapobiegać

2/1/20202 min read

person with red lipstick and black mascara
person with red lipstick and black mascara

Usta stanowią mały % powierzchni twarzy, ale stanowią element, który chętnie podkreślamy makijażem. Na pierwszy rzut oka, starzejące się usta poznać można po wydłużaniu górnej wargi, przy jednoczesnym zmniejszeniu jej objętości. Wraz z wiekiem zmienia się nie tylko kształt i kolor (stają się mniej czerwone) ust, ale stają się one również coraz suchsze i bardziej spiechrznięte. Na kształt warg wpływa również stan uzębienia oraz spadek gęstości kości.

TEWL (transepidermalna utrata wody) jest 3-krotnie większa w przypadku ust, niż policzków. Usta w znikomy sposób pełnią funkcję barierową, ponieważ mają bardzo cienką warstwę rogową naskórka. Zdolność utrzymywania odpowiedniego nawilżenia ust przekłada się więc bezpośrednio na ich gładkość i miękkość. Skóra ust składa się z ok. 5 warstw komórek, podczas gdy skóra na twarzy to nawet 20 takich warstw, co sprawia, że usta są znacznie bardziej delikatne, niż reszta twarzy. Skóra ust zawiera mniej ceramidów (większa podatność na wysuszenie) i melanocytów (mniej melaniny, która chroni przed promieniowaniem UV, a więc większe narażenie na fotostarzenie), a nie zawiera w ogóle gruczołów potowych czy mieszków włosowych. Z kolei naczynia krwionośne są liczniejsze i znajdują się bliżej powierzchni ust, co również zwiększa wysychanie ust.

Jak więc chronić usta?

Używać emolientów i substancji nawilżających, które wzmacniają barierę skórną, wygładzają powierzchnię ust i nawilżają je. Z oznakami starzenia pozwolą również walczyć przeciwutleniacze, szczególnie połączenie witaminy E i C. Ważne jest również delikatne złuszczanie (peeling) ust, który usunie wyschnięty naskórek i przygotuje je na aplikację produktów kondycjonujących. Można stosować również wszelkie składniki przeciwstarzeniowe. Skupmy się jednak na emolientach, które dostarczamy na usta za pomocą balsamów, ale również kosmetyków kolorowych – szminek i kredek do ust.

Skład typowej szminki czy balsamu do ust jest podobny. Składają się głównie z emolientów, które mogą stanowić 40-85% masy produktu. Następnie dużą składowa są woski (10-20%) i składniki aktywne (np. filtry UV). Oprócz tej „bazy” w produktach do ust znajdziemy substancje smakowe, przeciwutleniacze, stabilizatory, konserwanty. Najczęściej jako emolienty wykorzystuje się lanolinę oraz parafiny – wazelinę (Petrolatum), Paraffinum Liquidum, , ale również tłuszcze roślinne: olej rycynowy (Ricinus Communis Seed Oil), masło shea (Butyrospermum Parkii Butter), olej jojoba (Simmondsia Chinensis Seed Oil), Octyldodecanol. Częściej spotyka się jednak te „nienaturalne” emolienty, ponieważ zapewniają lepsze nawilżenie i okluzję, niż oleje roślinne, są od nich bardziej stabilne i pozbawione smaku. Woski zapewniają odpowiednią strukturę pomadki. Charakteryzują się one różnymi temperaturami topnienia, należy więc tak dobrać ich proporcje, aby zachować strukturę i właściwości. Do wosków miękkich, o niskiej temperaturze topnienia, należy wosk pszczeli (Cera Alba), średniej - Euphorbia Cerifera Wax (inaczej Candelilla Cera), a kruchym woskiem o najwyższej temperaturze topnienia jest Copernicia Cerifera Wax (inaczej Copernicia Cerifera Cera).

Usta są tym elementem urody, który kobiety chętnie podkreślają, pragną by były pełne, wyraziste i miękkie. O ile częściowo można osiągnąć taki efekt makijażem, i tyle prawidłowa pielęgnacja, a więc przede wszystkim nawilżanie, jest nie do przecenienia. Dbajmy o usta nie tylko zimą!