ISOBORNYL ACRYLATE – ALERGEN ROKU 2020

Alergen roku 2020

2/1/20202 min read

Amerykańskie stowarzyszenie American Contact Dermatitis Society co roku wybiera alergen roku. Alergenem roku 2020 został ogłoszony Isobornyl Acrylate – substancja filmotwórcza, należąca do akrylanów. Akrylany są znanymi substancjami, które mogą powodować alergie kontaktowe. Największe narażenie na akrylany pojawia się przy kontakcie ze sztucznymi paznokciami (oraz manicurem hybrydowym), klejami (w tym utwardzanymi promieniowaniem UV), wypełnieniami kompozytowymi, aparatach słuchowych, wkładkach higienicznych, tuszach do drukarek itd. Jednak Isobornyl Acrylate został „wyróżniony” tytułem alergenu roku, aby zwrócić uwagę na jego rolę jako alergenu przy stosowaniu pomp insulinowych i systemów monitorujących stężenie glukozy. Pierwsze przesłanki odnośnie występowania alergii kontaktowych podczas używania pomp insulinowych pojawiły się już w 1995 roku, ale dopiero niedawno ukazało się więcej publikacji na ten temat (dla systemu monitorującego Freestyle Libre, pompy OmniPod). Zidentyfikowano w nich, że substancją odpowiedzialną za te alergie jest Isobornyl Acrylate. Jest on składnikiem kleju, który stosuje się w przylepcu mocującym moduł infuzyjny do skóry. Pozostaje on w jednym miejscu od kilku dni do nawet 2 tygodni.

W kosmetykach Isobornyl Acrylate nie występuje często. Można go spotkać w składzie lakierów hybrydowych, w tym baz i top-ów, produktów ochrony przeciwsłonecznej i stylizacji włosów (sprayów i gum), również jako VA/​Butyl Maleate/​Isobornyl Acrylate Copolymer, czyli kopolimer zawierający m.in. omawianą substancję (pamiętajmy, że kopolimer może mieć inne właściwości, jeśli chodzi o uczulanie, niż sam Isobornyl Acrylate). Produkty znajdziecie pod linkami:

Isobornyl Acrylate

VA/​Butyl Maleate/​Isobornyl Acrylate Copolymer

Standardowe dermatologiczne testy płatkowe mogą nie wyrywać alergii na Isobornyl Acrylate, ponieważ seria screeningowa na akrylany nie zawiera Isobornyl Acrylate. Dlatego jeśli pacjent podejrzewa, że mogła u niego wystąpić reakcja alergiczna na akrylany, powinno się wziąć pod uwagę również Isobronyl Acrylate (rekomenduje się stężenie 0,1% tego związku).